İçerik Yönetim Sistemleri | Avrasyasoft - Web Mühendisliği

İçerik Yönetim Sistemleri

İçerik Yönetim Sistemleri
İlk olarak şunu söylemek gerekir ki, İçerik Yönetim Sistemleri, kapsamlı güncel bir web sitesi isteyenler için uygun bir seçimdir.
Temelde; içerik oluşturulması, oluşturulan içeriğin yönetilmesi, kolay ulaşılabilir ve paylaşılabilir hale getirilmesine yönelik teknikleri kapsayan çok geniş kapsamlı bir işlemler bütününün adı olan İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System) Web'in bugün bulunduğu noktaya gelmesinde ve mevcut web içeriğinin oluşturulmasında önemli rol oynamıştır.
Avrasyasoft, 10 yıldan bu yana içerik yönetim sistemleri konusundaki çalışmalarını geliştirerek sürdürmektedir. Teknik bilgiye ya da ileri düzey bir kullanıcı deneyimine sahip olmadan web sitelerinin kolayca yönetilebilmesine odaklanan çeşitli sistemler üretmiştir. Çok kapsamlı yönetim özellikleri ve modülleri barındıran siteler geliştirmiştir. Şuan, bu konuda edindiği tecübe ile geliştirdiği Kolay kullanımlı Panel bu konuda son derece özgün ve başarılı bir üründür.


İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

İçeriğin oluşturulması, kategorize edilmesi, rol tabanlı olarak yönetilmesi/erişilmesi, kontrol edilmesi, zenginleştirilmesi, paylaşılması ve raporlanması başta olmak üzere İçerik Yönetimi İş Akışı kavramı içinde anılabilecek işlevlerinin tamamını ya da bir kısmını içeren sistemlerdir.

Web aracılığıyla paylaşılan içeriğin çoğalmaya başladığı 1995 yılında ilk örnekleri görülmeye başlanan bu sistemler çok farklı açılımlarla bugün gelişimini sürdürmektedir. Web 2.0 kavramıyla da bağlantılı olarak incelendiğinde internetin önemli dönüm noktalarından biri olduğu anlaşılacaktır. Wiki ve portal sistemleri, hatta bir anlamda sosyal ağlar, buna örnek gösterilebilir. Bugün web üzerindeki içeriğin büyük bölümü bu tür sistemler kullanılarak ve internet kullanıcıları tarafından üretilmektedir. Siz bu yazıyı okurken geçen her saniye, Youtube'a en az bir saatlik video yükleniyor. Bu olağanüstü istatistiğin arka planında İçerik Yönetim Sistemleri var...

CMS'ler, bugün daha çok "Web Sitesi Yönetim Sistemleri" olarak anılmakta. Site sahibinin ve yetki verilmiş diğer kullanıcıların özel hesap bilgileri(kullanıcı adı, parola ...) ile ulaşabildiği Site Yönetim Panelini kullanarak web sitesinde yer alan içeriği (yazı, resim, müzik, dosyalar vs..) değiştirebildiği, yenilerini ekleyebildiği, silebildiği, belirlediği kullanıcılarla paylaşabildiği programlardır.

 

Web tabanlı -yani internet üzerinde çalışan- bu programlar dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir bilgisayardan kolayca ulaşılabilir ve bilgisayarınıza özel bir program vs. kurmanıza gerek kalmadan kolayca çalıştırılıp kullanılabilirler.

İçerik yönetim sistemlerindeki kolay güncellenebilirlik sayesinde ürün ve hizmetlerinizdeki bir yeniliği, fiyatlarınızdaki bir değişikliği ya da yeni düzenlediğiniz bir etkinliğin bilgilerini kolayca web sitenize aktarabilir, web sitenizi güncel tutabilirsiniz