Markalaşma Süreci ve Sosyal Medya | Avrasyasoft - Web Mühendisliği

Markalaşma Süreci ve Sosyal Medya

Bulunduğumuz dijital çağda markanızın başarılı olabilmesi  için bir sosyal medya platformlarını doğru kullanabilmek çok önemlidir. Sosyal medyanın kullanımına kayıtsız kalırsanız, pazarlama hedeflerinizi ve şirketinizin büyümesini de engelleyebilirsiniz.

Küreselleşen yaşamın en değerli parçası internettir. Gelişen ve gittikçe büyüyen bu akımda  sosyal medya da kaçınılmaz küresel bir fenomen haline geldi. Kullanım ve kullanıcı oranlarında olan büyüme de iletişimin büyük bir kısmının sanal ortamlarda gerçekleşmesini sağladı. Şuan yaklaşık olarak 2,62 milyar sosyal medya kullanıcısı var. Bu sayının 2021 yılına kadar 3 milyardan daha fazla bir sayıya çıkması beklenen tahmini bir istatistik. Pazarlama açısından baktığımız zaman kuşkusuz ki avantajlarının çok yüksek olduğunu tahmin etmek hiç zor değil. Bu sebeple sosyal medya, özellikle varlıklarını organik olarak genişletmek isteyen işletmeler için mükemmel bir pazarlama  ve tanıtım aracıdır.

Şimdisosyal medya süreçlerini inceleyelim;

Facebook Dinamik Reklamlarını Kullanın

Sosyal medyada mobil reklamlar oluşturmak, potansiyel müşterilere ürünlerinizi kolayca çevrimiçi alanda görüntüleme ve böylece potansiyel kitlelerin satın almasını sağlar. Facebook pazarlama istatistiklerine baktığımızda, mağaza içi satın alımların yüzde 59’unun dijital katılımlardan elde edildiğini doğrulamaktadır.

Dinamik reklamlar diğer reklamlara benzer. Ayrıca her ürün için ayrı bir reklam oluşturmak yerine, reklam vermeyi istediğiniz ürün toplamı için otomatik bir sistemle  veri akışınızdaki görsel ve bilgileri kullanan bir reklam şablonu oluşturabilirsiniz. Dinamik reklamlar sayesinde  fiziksel bir mağaza konumunda bir perakende işletme için de ülke çapında ya da sınırların dışarısında hedeflemeler ile satış etkinlikleri başlatabilirsiniz.

Promosyonlar İle Ziyaretleri Tetikleyin

Amacınız potansiyel müşterileri, ürünlerinizi çevrimiçi olarak satın almaya veya bir satın alma işlemini tamamlamak için mağazanızı ziyaret etmeye teşvik etmek olmalıdır. Tüketicilerin yüzde 42’si ürünlerini çevrimiçi satın almayı tercih ediyor olsa da bir e-ticaret sitesi dışında da müşterilerinize özel promosyonlar ve indirimler sunarak fiziksel mağaza konumlarınızda işletmenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Müşterilerizi Değerlendirmeler Bırakmaya Teşvik Edin

Tüketicilerin yüzde 90’ı alışveriş yapmadan çevrimiçi incelemeler yapar. Ayrıca; tüketicilerin% 88’i internet üzerinden yapılan yorumlara çok güveniyorlar. Çevrimiçi incelemeler, tüketiciler için güvenilir ve kanıtlanmış bir kaynak aracı olduğundan, potansiyel müşterileriniz için mevcut müşterilerinizden işletmenize dair olumlu yorumlar almaya odaklanmalısınız.

Nefes Kesen Fotoğraflar Çekin Ve Paylaşın

İçerik pazarlama şirketi olan Skyword tarafından yapılan bir araştırmada, güzel ve etkili görsellerin sosyal medyada görüşlerin yayılması ve iletişim üzerinde yüzde 94’lük bir artışa yol açtığı sonucuna varılmıştır. Sosyal medya fotoğraflarınızın hedef kitlenizi büyüleyeceğinden emin olmak için yüksek kaliteli bir kamera veya düzenleme yazılımı temin etmelisiniz.

Artık, sosyal medyayı işletmeleriniz için nasıl kullanabileceğinize dair fikirlere sahipsiniz. Bu sürecini profesyonelce başarılı bir şekilde yönetmek  için ve pazarlama inisiyatifi oluşturup, başarılı bir şekilde somut sonuçlar halinde kazanımlar elde etmek bizimle hemen iletişime geçin.

Youtube Seo Tekniği Nedir? başlıklı yazımızada gözatabilirsiniz.