Endüstri 4.0 Nedir Ve Saniyede Ki Önemi Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir Ve Saniyede Ki Önemi Nedir?

Yenilenen değişen teknolojide Endüstri 4.0, adını sıkça duymaktayız. Son dönemde sıkça kullanılan Endüstri 4.0 sanayi devriminin ne düzeye geldiğini göstermektedir. Günümüzde Endüstri 4.0 sanayi devriminin dördüncü jenerasyonu olarak kabul ediliyor. Hızla değişen dünya ve teknolojide Endüstri 4.0 önemli bir yere sahiptir.  ilk defa Almanya gerçekleşen sanayi ve teknoloji fuarında adını duyduğumuz endüstri 4.0 günümüzde giderek daha çok telaffuz edilmektedir. Nedir ve ne anlama geliyor gibi sorulara yanıt arıyorsanız, altta ki şu detaylara göz atabilirsiniz.

Yeni nesil sanayicilik olarak kabul edilen bu tabirin ortaya çıkışı ve hikayesi Almanya da ki fuarda başlamış olup, günümüzde giderek daha çok kullanılmaktadır. Endüstriye yeni bir boyut kazanmasına imkan tanıyacak endüstri faaliyetlerin bir araya gelmesi ile oluşan Endüstri 4.0 sanayide önemli bir role sahiptir.

Endüstri 4.0’de İki Önemli Olumlu Faktör Dikkat Çekiyor

Yeni nesil yazılım ve donanım olarak kabul edilen klâsik donanımlarından farklı olarak sanayide kullanılmaktadır. Bu da doğal olarak düşük maliyetli, az yer kaplayan sanayi faktörünü ortaya çıkarmıştır. Az enerji harcayan ve az ısı üreten yeni nesil sanayi teknolojisi yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlara sahip olup, kaynak ve bellek kullanımı açısından oldukça etkin kullanılabilen teknolojileri kapsamaktadır.

Cihaz Tabanlı İnternet alt yapısı ile yeryüzünde bulunan cihazların aralarında ki veri alışverişi sağlayacak şekilde entegre edilmiş, sensör ve işleticilerle donanmış yeni nesil sanayi teknolojisi olarak kullanılmaktadır. İnternet bağlantılı olan yeni nesil akıllı elektronik sistem zaman ve hız bakımından da oldukça etkin bir şekilde kullanılabilmektedir.

Üretim Ve Fabrikada Endüstri 4.0 Faydaları

Üretim faaliyetlerini düzenli olarak sürdüren fabrikalarda bulunan makinelerde siber-fiziksel sistemlerin kullanılması optimize ederek üretim yapabilecek 'akıllı fabrikaların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Endüstri 4.0 stratejisi günümüzde kullanılmaya tam anlamı ile başlanırsa üretim süresi, maliyetler ve üretim için birçok ihtiyaç ve giderler ciddi anlamda düşüş olacağından bu sanayide önemli derece olumlu faydalar sağlayacak gibi görünüyor. Akıllı sistemlerin üretimde kullanılması zaman ve enerji başta olmak üzere üretimde maliyetlerinde düşmesine katkı sağlayacaktır.

Paylaş
Etiket: