2017 Yılında Türkiye, Googleda En Çok Neleri Aradı? | Avrasyasoft - Web Mühendisliği

2017 Yılında Türkiye, Googleda En Çok Neleri Aradı?

Biz dijital reklamcılar bütün yıl Google Trends yardımıyla kullanıcıların arama trendlerine bakarız. Bize yol göstermesi açısından en önemli araçlarımızdan biridir bu. 2017 yılının son günlerinde, merakımıza yenildik ve bir yıl boyunca Google’da en çok neler aratılmış sizin için araştırmasını yaptık;

Türkiye’de 2017’de Yükselen Genel Aramalar

 

  1. Milli Piyango 2017: Aralık ayının gelişiyle milli piyango umutları bir kez daha yeşermiş olacak ki, aramalarda ilk sıraya yerleşmeyi başarmış ‘’Milli Piyango 2017’’ anahtar kelimesi. Gördük ki, büyük ikramiyeyi öğrenmek istemeyen yokmuş.
  2. Stres Çarkı: 2017’ye damgasını vuran ve amacı stres önlemek gibi görünse de ebeveynlerde bayağı bir stres yapan stres çarkı, özellikle yaz döneminde hemen hemen her çocuğun elindeydi. Hal böyle olunca anne ve babalara da bilgisayar başında, stres çarkı aslında neymiş diye araştırmak kaldı.
  3. YSK: 2017’ye damgasını vuran en önemli olaylardan biri de referandum ve YSK idi. Sanıyoruz ki, ‘YSK’ anahtar kelimesi de bu yüzden üçüncü sıraya yerleşti.
  4. E-Okul: Gelişen teknoloji ve internet kullanımı sayesinde tüm okullar internet üzerinden işlemlerini yürütmeye başladı. Ee sınav sonuçları açıklanır da ‘e-okul’ anahtar kelimesi trend olmaz mı?!
  5. Referandum Sonuçları: Ülkenin kaderini değiştireceği düşünülen referandum sonuçları, internet kullanıcılarınca en fazla aratılan kelimeler arasında. ‘Referandum sonuçları’ kelimesi beşinci sıraya yerleşmiş durumda.
  6. Morpa Kampüs: İlkokul ve ortaokul öğrencileri ile öğretmenlerine derslerde destek olmak için hazırlanmış, MEB müfredatına uygun, binlerce içeriğin ( konu anlatımı, çalışmalar, testler, videolar, belgesel, ödev yaprakları, deneyler, kitaplar vb. ) ve detaylı raporlamanın yer aldığı bir platformdur. Keşke bizim zamanımızda da olsaydı dedik. İyi ki varsın teknoloji.
  7. Bayram Mesajları: Dört milli bayram, iki de dini bayram kutluyoruz bir yılda. Söylenmemiş kutlama mesajı kalmamış olacak ki, kullanıcılar orijinal kutlama mesajları için bilgisayar başına geçmişler.
  8. Altın Fiyatları: Dövizin oldukça yükseldiği bir yıldı 2017. ‘altın fiyatları’ anahtar kelimesi; döviz ve altın yatırımcılarının sürekli bir takip içinde olduğunu gösteriyor.
  9. Katar: 2017’de üç büyük Arap Ülkesinin ambargo uyguladığı ülkeydi Katar. Bu Katar ne yapıyor, kimmiş diye merak etmiş internet kullanıcısı ki; ‘Katar’ anahtar kelimesini, ilk on aramanın içine sokmayı başarmış.
  10. Arakan: 2017 yılında Arakan’dan kötü haberler geldi ne yazık ki. Bu nedenle en çok aranan kelimeler sıralamasına girmiş olacak. Dileriz, 2018’de kötü haberlerle değil iyi haberlerle en çok aranan anahtar kelime olur.